Jarní očista a detoxikace těla

07.04.2023

Naše tělo je v dokonalé synchronizaci s matkou přírodou a tedy i v přirozeně očistném procesu během změny ročního období. Jaro a podzim je nejlepší období roku, kdy je tělo připraveno na detoxikaci.  Je ideální čas si sednout a zamyslet se nad tím, co může být v našich životech nevyvážené a poté podniknout kroky k obnovení rovnováhy.

V sezónním očistném procesu, nám jde především o to odstranit jakoukoli fyzickou a emocionální toxicitu, kterou jsme nashromáždili během předchozích měsíců a umožnit tak naší mysli a tělu návrat do přirozeného stavu rovnováhy a zdraví. Kde začít a jak praktikovat?

Požádejte lidi přímo kolem sebe, aby uctili tuto dobu tím, že se zbavíte co nejvíce povinností. Je-li to možné, dopřejte si osobní útočiště, jděte do ústraní, vytvořte si pro sebe posvátný prostor, jak nejlépe umíte. Najděte místo, kde vás nebude nikdo a nic obtěžovat ani rozptylovat, kde nebudete odpovídat na e-maily ani telefonáty. Zdá se to nereálné, ale jde to.

Co váš program pro důkladné čištění a omlazení dále zahrnuje:

⧽ Praxe meditace a hlubokého dýchání obnovuje mysl-tělo a přivede na místo  jednoty s naší pravou přirozeností. V mnoha léčebných tradicích je právě meditace důležitá pro sebeuvědomění a základ spojení s naším božstvím nebo duchovní podstatou, která je zdrojem veškerého léčení. Jednoduchá meditační praxe používaná po tisíce let je technika pozorování dechu. Tuto meditaci můžete vyzkoušet právě teď tím, že si najdete klidné místo, kde se můžete pohodlně usadit, zavřete oči a zaměřte svou pozornost na nádech a výdech. Zkuste to na pár minut a pozorujte, jak se vaše tělo a mysl cítí před cvičením i po něm. Tuto meditační praxi používejte během celého očistného a omlazovacího procesu.

⧽ Hluboce čistící a omlazující praxí, která také pomáhá zažít jednotu těla, mysli a ducha je cvičení. Pozorná chůze nebo jiné jemné aktivity, nic, co vyžaduje příliš mnoho energie jako jízda na kole nebo běh. Pohyb vykonávejte 30–60 minut denně, nejlépe ráno a/nebo podvečer. Vaše očistná procedura je čas obnovy a omlazení, buďte jemní, nejde o výkon. 

⧽ Zahřívejte své tělo. Zahřívání těla zvyšuje cirkulaci do tkání, mobilizuje toxiny, rozšiřuje naše oběhové kanály a usnadňuje pohyb toxicity pryč z tkání. Pro zahřátí těla si můžete spustit velmi horkou koupel nebo sprchu, abyste vytvořili saunový efekt, nebo si sednout do teplé vany. Poslouchejte své tělo, aby vás vedlo, jak je správně dlouhý čas pro zahřátí. Trochu experimentujte, abyste zjistili, co vám slouží nejlépe. Někomu bude příjemná sauna. Po pocení a zahřívání praktikujte opláchnutí a vizualizujte uvolněnou toxicitu, která z vás stéká. Před a po saunování pijte hodně vody.

⧽ Užijte si čerstvé potraviny. V ideálním případě by jídlo, které během očisty přijímáte, mělo být lehké, aby posílilo váš trávicí oheň. Vyzkoušejte dušenou zeleninu, rýži a dahl a celozrnné výrobky. Vyhněte se sacharidům, mléčným a živočišným produktům. Jezte pomalu a pozorně, a věnujte pozornost a oceňujte výživu, kterou vám jídlo dává.

⧽ Dopřejte si léčivou masáž. Masáže dodávají energii a omlazují. Bylo prokázáno, že zvyšují  náladu a pocit pohody a zároveň snižují stres. Pokud nemáte přístup k masážní terapii, dopřejte si Můžete si dopřát každodenní sebemasáž abhyanga

⧽ Zařaďte do režimu detoxikační a omlazující byliny. Zázvorový čaj má silný čistící účinek na tělo, mobilizuje toxiny a obnovuje rovnováhu. Prospívá trávicímu systému a pomáhá snižovat chuť na sladké a slané jídlo. Zázvorový čaj připravíte přidáním jedné čajové lžičky strouhaného nebo nakrájeného čerstvého zázvoru do šálku horké vody. Poříďte si termosku, abyste mohli popíjet zázvorový čaj po celý den

⧽ Dopřejte si dostatek odpočinku. Naše mysl-tělo má neuvěřitelný systém detoxikace a samoléčení, a tím, že se na krátkou dobu zbavíme některých každodenních stresorů a rušivých vlivů v životě, můžeme zlepšit naši vrozenou schopnost léčit. Každý den si udělejte čas pro sebe, abyste se posadili a odpočinuli si v klidném prostředí. Dopřejte si každou noc dostatek spánku a v případě potřeby si zdřímněte. Hodně se naše tělo uzdravuje, když spíme.

⧽ Čas strávený v přírodě je hluboce regenerační. Udělejte si během týdne čas na to, abyste vyživili každý ze svých smyslů krásou přírody a léčivou silou. Dívejte se do prostoru noční oblohy, vnímejte vítr na tváři a teplo slunce. Choďte naboso po zemi.

⧽ Veďte si deník. Psaní je nesmírně užitečný nástroj pro sebereflexi a emoční detoxikaci. Udělejte si každý večer čas a napište o tom, co jste cítili fyzicky i emocionálně. Všimněte si, za co jste vděční, a pak se snažte identifikovat věci ve svém životě, které byste chtěli odstranit. Napište o tom, jaké to bude, když tyto věci budou odstraněny − a také určete, co byste chtěli přinést do tohoto prostoru, který ve svém životě vytvoříte

Detoxikace a jemné tělo


Poté, co uvolníte uložené toxiny, které brání volnému toku energie a informací v celé vaší fyziologii, můžete se zapojit do praktik omlazení, které vyživují vaši vitalitu, sebeléčení a pohodu. Detoxikace těla se musí zabývat i jemnějšími úrovněmi, o kterých většina lidí neví nebo se jim vyhýbá. Tyto jemné úrovně zahrnují:

⧽ Toxické pocity jako hněv, úzkost a deprese

⧽ Toxické vzpomínky z minulosti, někdy známé jako emocionální dluh

⧽ Toxické vztahy

⧽ Toxická každodenní aktivita, zejména ve stresových podmínkách
Chcete-li získat představu o tom, jak je na tom vaše jemnohmotné tělo, odpovězte na následující otázky zaškrtnutím políčka Ano nebo Ne. Buďte k sobě tak upřímní, jak jen můžete, aniž byste to dělali příliš snadno nebo byli příliš sebekritičtí.

Ano ____ Ne ____ Jsem obecně vyrovnaný.
Ano ____ Ne ____ Nejsem náchylný k náhlým výbuchům.
Ano ____ Ne ____ Nereaguji impulzivně.
Ano ____ Ne ____ Kritiku snáším docela dobře.
Ano ____ Ne ____ Připadá mi snadné být šťastný za štěstí někoho jiného.
Ano ____ Ne ____ Nechovám zášť.
Ano ____ Ne ____ Neoddávám se fantaziím o pomstě.
Ano ____ Ne ____ Pamatuji si nedávné okamžiky radosti.
Ano ____ Ne ____ Štěstí druhých je pro mě důležité.
Ano ____ Ne ____ Soupeře považuji za konkurenty, nikoli za nepřátele.
Ano ____ Ne ____ Dokážu trpělivě naslouchat strasti někoho jiného.
Ano ____ Ne ____ Mé emoce mě nedostanou do problémů, jako jsou prudké hádky.
Ano ____ Ne ____ Je mi příjemné být vřelý a láskyplný.
Ano ____ Ne ____ Vážím si toho, že jsem milován.
Ano ____ Ne ____ Moji rodiče byli dobrým příkladem emocionální zralosti.
Ano ____ Ne ____ Nevracím okamžitě úder, když se na mě někdo zlobí.
Ano ____ Ne ____ Příliš se nestarám o to, jestli se mi líbí nebo nelíbí.
Ano ____ Ne ____ Většina lidí je mi sympatická.
Ano ____ Ne ____ Mám sklon vidět v druhých to nejlepší než to nejhorší.
Ano ____ Ne ____ Přijímám. Nejsem rychlý kritizovat ostatní.
Ano ____ Ne ____ Obvykle dokážu říct, co někdo jiný cítí, i když se to snaží skrývat.
Ano ____ Ne ____ Cítím soucit s těmi, kdo mají potíže.
Ano ____ Ne ____ Snadno se zasměju.
Ano ____ Ne ____ Mám rád společnost dětí.
Ano ____ Ne ____ Vím, jaké to je být duchovně povznesen.

CELKEM ANO ____ CELKEM NE ____


Čím více odpovědí Ano dáte, tím lépe, ale smyslem tohoto kvízu není, abyste ze sebe měli špatný pocit. Slouží k tomu, abyste si lépe uvědomovali své skutečné blaho. Změnit lze pouze věci, které si uvědomujete. Nyní, když máte realistický profil sebe sama na jemné úrovni, můžete začít řešit každou oblast, kde cítíte, že potřebujete zlepšení. 

⋆ Inspirace: Perfektní zdraví, Deepak Chopra


Jak optimalizovat svoji pohodu


⋆ Udržujte pravidelný meditační návyk.

⋆ Udělejte si každý den čas na relaxaci a obnovte pocit ticha a klidu uvnitř.

⋆ Když se cítíte rozptýleni nebo ve stresu, co nejdříve se dostaňte na klidné místo. Několikrát se zhluboka nadechněte a se zavřenýma očima zaměřte svou pozornost do středu hrudníku. Lehce dýchejte, dokud se znovu nebudete cítit klidní a vycentrovaní.

⋆ Podnikněte aktivní kroky ke snížení stresových podmínek v práci.

⋆ Ve vašem vztahu si promluvte o oblastech hněvu, úzkosti a zášti a vyberte si pro tento rozhovor vhodnou dobu, kdy jste vy i váš partner klidní a vnímaví.

⋆ Najděte terapeuta nebo přítele, se kterým můžete skutečně sdílet své obavy s ujištěním, že se vám dostane vstřícného slyšení.


Přeji krásný čas jara - obnovy a omlazení

♥︎