Vesmír a Kruh

01.01.2022

Tvar kruhu je zakořeněn v téměř každé kultuře. Tento symbol však jde daleko za jeho obrys. 

 Je to šálek ranní kávy, je to měsíc v úplňku, je to i kolo Dharmy obsahující moudrost buddhismu. 

Kruh je v podstatě vesmír sám v pohybu. 

První lednový příspěvek začínáme kruhem a protože moje cesta jak sama vnímám začala malováním mandal, potom i zde je oficiální začátek s touto tématikou ne náhodou. Byl to pocit .. Mandala je sanskrtské slovo znamenající kruh. Tvořit ji je umění, kde vnější vyjádření je vyjádřením vnitřního stavu. Kruhy měly vždy magický, symbolický i duchovní význam. Sám Carl Jung byl fascinován formou a zejména konceptem mandaly. Dokonce natolik, že se ve svém životě odevzdal tomuto procesu, a kdykoliv cítil potřebu distancovat se od svých problémů, jednoduše kreslil mandaly, které podle něj symbolizovaly vznik a proměnu mysli. 

Ve svých spisech odkazuje na toto umění, jednoduché a přirozeně dostupné každému. Podle tohoto světově známého psychiatra skrze tyto formy najdeme klid, ale také impuls jít dál ...

Z vlastní zkušenosti a pocitů bych řekla: Mandaly jsou vášeň a způsob hlubokého rozjímání. Je to stav, který je jistým způsobem stále stejný, přesto jiný. Přicházejí podněty z hlubin, které jinak jsou nepřístupné, cokoli objeví se, v procesu tvorby se proměňuje a přitom stačí jen být. Být naprosto tichým pozorovatelem této přirozené proměny s důvěrou, bez touhy cokoliv držet, či analyzovat.  Na samém konci beze slov, jen s hlubokým pocitem vděčnosti za To. 

𝔖

Milí moji, již v pondělí bude vložena video Meditace s mandalou, pro Požehnaný domov. Přeji Vám hezký čas a přeji, ať je vám inspirací i příjemnou kulisou pokud si budete při jejím poslechu svoji mandalku třeba rovnou malovat. 

Pokud se s důvěrou odevzdáte tomuto procesu, budete překvapeni, jak krásné dílo vzniká, když následujete vnitřní vedení.