Rozjímání a všímavost

16.11.2022

Pro lidskou mysl může být obtížné zůstat v přítomném okamžiku: Mysl tráví svůj čas soustředěním se na minulost, budoucnost nebo zaplétáním se do toho, co by mělo být a co by, kdyby. Studie potvrzují, že povolení, aby mozek běžel tímto způsobem, může způsobit, že lidé budou nešťastní.  Jak prohlašují vědci: "Bloudící mysl je nešťastná mysl"

Dobrá zpráva je, že lze to změnit


Žijeme v době, kdy východní filozofie začíná pronikat do hlavního proudu západního způsobu života. Slova jako všímavost, rozjímání a meditace se v západním hovorovém projevu stávají každodenními pojmy. Zmatek ohledně rozdílů mezi všímavostí a meditací je pochopitelný. Existuje mnoho způsobů, jak definovat, popsat a procvičit obojí a jejich praktické aplikace se neuvěřitelně prolínají. Všímavost a meditace ztělesňují podobnosti a mohou se překrývat, i přestože jsou často používány v podobném kontextu, nejsou stejné.

Existuje mnoho druhů meditace - ty, které se zaměřují na otevření vašeho srdce, rozšíření vašeho vědomí, zklidnění vaší mysli, prožívání vnitřního klidu, vizualizace, vedená meditace a mnoho dalších, které zároveň přikládám

❊ Meditace uvědomění si dechu

❊ Meditace milující laskavosti

❊ Meditace založená na mantře

Meditace obvykle odkazuje na  praxi v sedě, meditace je formální sezení  při kterém využíváte soustředění pro zvýšení klidu, koncentrace, uvědomění a emoční rovnováhy. Meditace v sedě obvykle začíná hlubokým dýcháním v pohodlné pozici, přivedením veškerého vědomí do dechu a vědomým vedením mysli směrem k ukotvení 


Zatímco meditace se obvykle praktikuje po určitou dobu, všímavost lze do života včlenit pro jakoukoli situaci během dne. Když jste všímaví, aktivně se zapojujete do činnosti všemi svými smysly v přítomném okamžiku a jemně se vracíte zpět ke konverzaci nebo úkolu, který máte, místo abyste své mysli dovolili bloudit. Všímavost pomůže naladit se na vaše okolí a zvýšit vaše vědomí přítomného okamžiku. Pokud ji budete praktikovat při každodenních činnostech začnete si všímat nových věcí v prostoru, ve kterém se nacházíte, a budete hlouběji obývat svůj život a tělo. Všímavost lze tedy praktikovat kdykoli a kdykoli, a zároveň ji můžete vnést do meditace vsedě.

Cvičení všímavosti během formální meditace podporuje a obohacuje vaši schopnost být všímavý v každodenním životě. Když praktikujete formální meditaci, posilujete své soustředění, přítomnost a všímavost v každé jiné části svého života. 

Meditace a všímavost se navzájem živí a podporují, přestože jsou to dvě různé věci.

Jednoduchá meditace s mantrou  

Meditace s mantrou So Hum (So Ham)

 • Zavřete oči a věnujte jednu celou minutu, abyste se usadili tím, že se zhluboka nadechněte a nadechněte se.
 • Začněte si v tichosti opakovat mantru So Hum (So Ham) - pomalu - synchronizujte rytmus svého dechu s mantrou.
 • Při nádechu tiše opakujte slovo " So ".
 • Při výdechu tiše opakujte slovo " Ham "
 • Pokračujte v pomalém dýchání a přizpůsobte svou mantru svému dechu, dávejte pozor, abyste dech neuspěchali, pokud si všimnete, že se vaše mantra zrychluje.
 • Pokaždé, když si všimnete, že vaše mysl bloumá, jednoduše přitáhněte svou pozornost zpět k mantře So Hum.
 • Až vyprší váš čas, jemně mantru uvolněte, chvíli ještě poseďte v tělesném klidu, než otevřete oči


Cvičení všímavosti v každodennosti

 • Jedna z jednoduchých praktik k pěstování všímavosti a bytí v přítomném okamžiku: Čajová meditace, je jedna ze nejznámějších speciálních meditací, které sdílel Thich Nhat Hanh.  Nechte se jí inspirovat 💛  
 • Cvičení všímavosti bytí v přítomnosti a navracení se do středu. Pro toto cvičení si vymezte zhruba dvacet minut času 


  V lásce

  MM