Posvátná vibrace zvuku

09.12.2021


Mantra je posvátná vibrace zvuku, která se během meditace opakuje znovu a znovu. I když se nemusíte nutně soustředit na její samotné vyslovování, opakování mantry vám pomůže dostat se do stavu naprostého klidu, míru a uvědomění, úplného soustředění a koncentrace.

Dobrou zprávou je, že ačkoli není meditační technika bez námahy, můžete ji praktikovat i sami, aniž byste potřebovali další pomoc. I vy sami můžete přistupovat k hlubší úrovni svého vědomí, nenechte se proto odradit, pokud nemáte duchovního učitele.

Máte potřebnou sílu i schopnost vybrat si, nebo vytvořit si vlastní mantru, abyste si usnadnili přístup do kosmického vědomí.


Výběr vlastní mantry

     Toto je proces, který vyžaduje určitou reflexi vlastního života . Jaké jsou oblasti vašeho              života,  které byste chtěli zlepšit? Je ve vašem životě něco , co byste chtěli napravit?               ⋆  

Zamyslete se nad svou realitou a přemýšlejte.

Jakmile si zformulujete záměr, jako například "Chci se cítit více v klidu" můžete buď začít hledat v duchovní literatuře, na internetu.  Jakmile najdete mantru, která rezonuje s vámi a vašimi potřebami, zapamatujte si ji nebo si ji zapište, abyste ji mohli později přizvat ve své meditační praxi. 

       Nejznámější a rozšířené mantry v jógové a meditační praxi

      Tyto mantry jsou ideální pro začátečníky k samostatnému cvičení

om

Pokud jste i jen matně obeznámeni s jógou nebo buddhismem, je pravděpodobné, že jste tuto mantru již někdy slyšeli. Tato mantra, která se vyslovuje spíše jako "Aum", je považována za jednu z nejuniverzálnějších manter. Avšak to, že je poměrně běžná a snadno použitelná, ji nečiní méně cennou - koneckonců tato mantra je považována za jednu z nejposvátnějších. "Mantra stvoření, základní zvuk a vibrace, probouzející sílu, koncentraci, posilující inspiraci a intuici"

Aham Préma

Toto je mantra, která je široce překládána jako "Jsem božská láska". Tato mantra zahrnuje univerzální lásku a spojení s božským zdrojem. Pomáhá vám také spojit se se svým vyšším já a zažít milující energii božského. Říká se, že tato mantra vytváří pocit čisté lásky, abychom mohli zažít tento pocit, který je zásadní pro naše spojení se zdrojem.

Só Ham

Tuto mantru je možné popsat jako "esenci dechu". S nádechem si tiše pro sebe nebo nahlas říkáme   SÓ, ve výdechu pak HAM. Mantra je v souladu s dechem. Přináší koncentraci, zklidnění, pocit jistoty. Její překlad bychom nejlépe vyjádřili jako "Já jsem.. já". 

Je možné ji "recitovat" s obrácením obou slov - HAM-SA s nádechem Ham, s výdechem potom Sa 

Zatímco Ham-Sa má energetizující a aktivující účinky, Só-Ham má účinky zklidňující.

 Ham Sa

Toto je další starověká mantra, která jinými slovy znamená být přítomen a být uzemněn v daném okamžiku, což vám umožňuje prožívat realitu v jejím plném rozsahu a vyživuje vaše spojení s božským.Jakmile si tyto mantry osvojíte, existují další, na které byste mohli obrátit svou pozornost. Mantry, které používají "guruové" v průběhu předešlých mnoha let až po současnost. Tyto mantry jsou pro inspiraci a doporučené pro praktikující od 35 let


  • Hirim 
  • Kiring 
  • Shiring 
  • Ayim 
  • Shirim


Aby mantra sloužila musí k Vám přijít, proto nespěchejte, ztište se a naslouchejte. Jakmile se objeví, berte ji s lehkostí. Opakujte ji od začátku do konce své meditace. V závěru pusťte ji s láskou, poděkováním, nechte jí svobodu, nepřivlastňujte. Se stejnou láskou vrátí se Vám zpět.


Vytvoření vlastní mantry

Zde je proces velmi podobný procesu výběru vlastní mantry. Jakmile zformulujete záměr, je čas obrátit se k sobě a naslouchat. Jaká mantra vás napadne, co považujete za správné? Pokud například bojujete s úzkostí, či neklidem, mohlo by vás napadnout "Jsem mír", "Jsem řeka, která přirozeně teče"

Při vytváření vlastní mantry neexistuje správná nebo špatná. Cokoli s vámi nejvíce rezonuje, bude mít nejhlubší účinek.


Rostoucí oblibu meditace s mantrou lze přičíst její jednoduchosti. Jde o neuvěřitelně účinnou meditační techniku, kterou může provozovat každý i bez cizí pomoci. Jediné, co je ceněno na účasti instruktora, že je individuálně vybírána transcendentální meditační mantra, která je poskytnuta za účelem procvičování jeho osobní praxe a přistupovat tak k hlubší úrovni svého vědomí

Pokud vás láká meditace, pokud chcete nastoupit na meditační cestu s mantrou, připravila jsem pro vás Meditační cestu pro 21 dní