Jak na meditaci

17.06.2022

Meditovat může být velmi jednoduché, pokud se prostě rozhodnete začít. Slovo "meditace" napsané tužkou ve vašem kalendáři může být dostatečným podnětem k tomu, abyste se zastavili a vyzvedli si svoji denní dávku klidu.

Existuje jen málo důvodů, proč přeskočit tuto mocnou aktivitu. I výzkum již dokazuje, že pravidelná meditace může poskytnout řadu zdravotních přínosů od zpomalení procesu stárnutí, prevence zhoršování činnosti mozku souvisejícího s věkem, zvýšení kapacity paměti a regulaci vaší nálady až po zvýšení imunity .

"Už víme, že vědět, že je pro nás něco dobré, je ještě hodně vzdálené od toho, že to uděláme. Propast mezi tím, že to víme, k přivedení do života bývá příliš široká a přeskočit ji potřebuje mnoho chuti, důvěry, disciplíny i podpory"

 

Existuje několik jednoduchých kroků, které vám pomohou začít a zároveň udržovat zdravou meditační praxi.


Dokud meditace není ve vašem plánu, je snazší zařadit si jiné aktivity a úkoly na místo této praxe. 

⧽ Začněte proto jednoduše tím, že si ji zařadíte do svého plánu stejně jako všechno ostatní. Naplánováním meditace si zajistíte, že nic nebude překážet vašemu závazku vůči sobě. Pokud je to možné, naplánujte si meditační praxi každý den ve stejnou dobu. Vaše tělo a mysl se časem začnou uvolňovat již ve chvíli, kdy se tento čas blíží. Avšak buďte trpěliví, tato radost a těšení se na meditaci vyžaduje překročit počáteční pocity a otázky o prospěšnosti meditace.


Slovo "meditace" napsané tužkou ve vašem kalendáři může být dostatečným podnětem k tomu, abyste se zastavili a vyzvedli si svoji denní dávku klidu

Moje osobní praxe od samého počátku je ráno, po lehkém opláchnutí obličeje a odpoledne po práci. Ráno opláchnutí obličeje a vypláchnutí úst beru přirozeně,  na návštěvu, bych také nešla s ospalky v očích :-) Tedy vyčůrat, opláchnout a meditovat. 

⧽ Přijměte meditaci jako součást probouzení a vstupu do nového dne. Je nejjednodušší, pokud ji zařadíte jako součást ranní očisty. Jinými slovy, zařadíte ji mezi hluboce zakořeněné návyky jako je očista těla bez které byste z domova přeci nevyšli. Odpolední praxi si dejte jako poslední bod svých pracovních povinností, čímž uděláte příjemnou tečku a zároveň přechod k dalšímu osobnímu času. Budete překvapení, jak tento čas zklidnění mysli přinese radost nejen vám, ale pro všechny, s kým se po práci rozhodnete užít zbytek dne. Ať to budou přátelé, nebo rodina, brzo si všimnete, jak vaše dobrá nálada a občerstvené tělo i mysl objímá pouhou přítomností vše kolem. 

"Brzo si všimnete, že meditací tvoříte klid a mír ne jen pro sebe, pro svoji nejbližší komunitu.  Tento mír bude prostoupen vším vašim konáním"


⧽ V samém začátku meditujte po krátké časové úseky, tak abyste nepociťovali žádný odpor. Můžete začít i pouhými 10 minutami. Vytvoření návyku meditace je mnohem důležitější než doba strávená meditací. Jakmile se váš počáteční časový závazek stane snadným a pocítíte těšení ke své meditační praxi, můžete začít prodlužovat svoji praxi

V počátku si mnozí a často nejsou jisti, co mají během meditace dělat. Může být proto využití vedené meditace skvělým způsobem, jak se usadit ve své osobní praxi. 

⧽ Vedené meditace vás mohou provézt různými dechovými technikami, relaxací, mantrou nebo praktikami založenými na všímavosti těla a mysli. To vám může v počátku velmi pomoci osvobodit vaši mysl a odevzdat se zážitku.


"Přesto zážitek není to, proč do meditace vstupujeme. Dostaví se vždy, neměl by však být účelem k sezení. To co je, účelem a zároveň odrazem, vnímejte ve vnějším světě, který se bude měnit ruku v ruce s vašim vnitřním klidem"


⧽ I když se meditace jeví jako individuální činnost, skupinové meditace bývají pro osobní praxi velmi prospěšné. Taková meditace s ostatními může nejen posílit váš osobní závazek k praxi ale také poskytnout přístup k obrovské zásobě znalostí. 


"Skupiny vytváří hmatatelnou energii, která inspiruje i ty nejváhavější meditující. K tomu studie ukazují, že meditace ve skupinách může zvýšit mír ve vaší komunitě"


⧽ Vytvořte si pro meditaci místo, stačí malé, přesně k posazení. Umístěte zde pomůcky jako podložky, přikrývky i jakékoli jiné, o které se potřebujete podepřít. Vyplňte svůj prostor předměty, které vás inspirují, mohou to být fotografie, posvátné knihy, svíčky, vykuřovadlo, difuzér,  nebo cokoli jiného, ​​co promlouvá k vaší duši. Používejte tento prostor pouze k meditaci. Pocítíte, jak bude absorbovat vibrace klidu až nakonec jen vstup do místnosti, v němž si tento posvátný prostor vybudujete, vyvolá pocit klidu.


"Pro odpolední meditaci, pokud vám to podmínky umožňují,  můžete si udělat tento posvátný prostor i v rámci pracovního místa. Uvědomte si, jak se ve vás probouzí zároveň touha kultivovat prostředí, v němž žijete značnou část svého života"


Užijte si svůj život v harmonii

S láskou

MMVybrat si z mnoha vedených meditací, které pro vás tvořím zdarma můžete ZDE Stejně tak je možnost vytvořit si meditační návyk Meditační cestou po 21 dní