Dechová masáž

14.12.2021

Přátelství s dechem, udržuje mysl a tělo zdravé. Je to cenné přátelství pro klidnější život. Vědci dnes již spolupracují a pracují na výzkumu starodávných postupů jako dýchací techniky, meditace a všímavost a svými výzkumy přináší posilující víru i do dnešní doby. Naštěstí již potvrzují toto starověké umění, jako skutečné nástroje pro všechny lidské bytosti, díky nimž lze pozitivně působit na proměny fyziologické, psychologické i emocionální. Krása tohoto typu práce spočívá ve její jednoduchosti a s vírou a jistým množstvím disciplíny, ji může praktikovat každý a téměř kdekoli.


Když ti proud dechu vplyne do hrudi,

obstoupí duši a kouzlo probudí.

Vědomě, klidně dýchej, když světem putuješ:

Zestárneš sice, ale starcem nebudeš.

Je zcela běžné, v počátcích, že u lidí s blokovanými traumaty, při práci na bolestech či jakémkoli typu emocionálních pocitů přichází obrovské množství energie, s ní slzy radosti, uvolnění. Ne vždy je v ten moment vidět na cestu k řešení, nebo to může být náročné. Avšak ukázalo se, že správné dýchací techniky, meditace a všímavost usnadňují uzdravení a přijetí spolu s pokorou a soucitem. 

Mysl a tělo jsou fantastickými a úžasnými partnery v procesu hojení, když jsou propojeny vědomým dýcháním.

Naučením několika jednoduchých dýchacích technik můžete zažívat stále méně stresu, snižovat krevní tlak, ovlivnit kvalitu spánku a tím v součtu pociťovat více radosti a energie, s níž daleko lépe i zcela přirozeněji hospodaříte.

⧽ Existuje obrovské množství metod a postupů, zaměřujících se na dech a všechny se soustředí na různé aspekty zdraví a duševní pohody. Mnohé z nich jsou snadno dostupné a snadno se učí, i proto si některé můžete udělat sami. Některé je lépe cvičit v doprovodu odborníka. 
Vše záleží na tom, jak hluboko chcete jít ⧼


Přikládám zde pro krátká zastavení několik možností práce s dechem. Zkuste si každý den jiné cvičení, ať zjistíte, které z nich vyhovuje vašim konkrétním potřebám právě teď.

Zmiňuji nejjednodušší a zároveň kdykoli a kdekoli proveditelné, pro zklidnění během dne

Důkladné dýchání

Zahrnuje uvědomování si svého dechu a soustředění se na něj. Nezahrnuje to snahu změnit způsob dýchání. Činnost spočívá v pouhém soustředění na to, jak se vzduch pohybuje dovnitř a ven skrz vaše plíce a nos, stává se toto příjemnou, uklidňující meditací.

Alternativní dýchání bývá označováno také jako "Nostril" 

Tato technika může pomoci snížit neklid a úzkost. Když dýcháte, zavřete jednu nosní dírku a druhou pomalu nasávejte vzduch. Poté přepněte, zavřete druhou nosní dírku a dýchejte první. Postup opakujte, podle pocitu. Při tomto dýchání projde jednou nosní dírkou dvojnásobné množství vzduchu přičemž tento silný proud podněcuje energetická místa v nose, jež souvisejí s energetickými drahami. Tímto způsobem můžete velmi příjemně a za krátký čas harmonizovat své tělo do pohody

Membránový dech

Při tomto typu dýchání zároveň procvičujete i všímavost těla. Pohybem břicha a bránice cítíte, jak vaše tělo nasává a vydechuje vzduch. Lehněte si, je libovolné zda na postel či na podlahu. Položte jednu ruku na břicho a pomalu se nadechujte nosem, všimněte si, jak se zvedá břicho a bránice přitahuje vzduch, zároveň můžete vnímat jemnou vlnu jako vnitřní, energetickou masáž směrem do podbřišku. Při výdechu jemně stahujete břišní svaly a vytlačujete vzduch z plic. Ve výdechu můžete opět vnímat jemnou masážní vlnu směrem vzhůru do hrudního koše až po ramena. Tuto energetickou masáž si můžete postupně prohlubovat směrem dolů, i směrem vzhůru

Užijte si svůj čas zastavení, nechejte se hýčkat vlastním dechem, a pamatujte, vědomá práce znamená být s tím. 

No a v neposlední řadě přijměte pozvání k marma meditaci, kterou jsem již před časem pro vás natočila. Je to krásná práce s dechem a posvátnými body, užijte si ji. V klidu domova, v leže ♡ 

S láskou

MM