Vůně a my v proměnách ročních období

21.04.2022

Jako lidé naší moderní a rychlé doby jsme zvyklí se v našich osobních i pracovních životech orientovat nejčastěji podle kalendářního roku, který začíná prvním lednem a končí posledním prosincovým dnem. Přitom Jaro je počátkem nového ročního cyklu přírody, který se neřídí žádným kalendářem, ale přirozeným rytmem čtvera ročních období - jaro, léto, podzim, zima. Jaro je vždy prvním poslem z této čtveřice

Jsme součástí přírody, i proto se můžeme cítit ztracení a nespokojení, pokud odtrháváme jen listy kalendáře.  Co kdyby tomu tak ale nemuselo být? Napadlo vás někdy, že může být úplně nejlepší probouzet se ze zimního spánku společně s přírodou všemi smysly, a tedy i v doprovodu vůní? 

Zkuste se nyní naladit a hluboce procítit Jaro 

Jaro je bodem obnovy, symbolickým i praktickým znovuzrozením a probouzením po zimě zpět k životu. Probouzíme se my i příroda. 


Jaro k nám přichází v březnu skrze bránu Jarní Rovnodennosti, kterou definitivně končí období tmy a spánku. Jarní čas potom trvá až do kouzelného Letního Slunovratu v červnu.

 

Na jaře se probouzíme, odpouštíme a s nadějí znovu nadechneme o Velikonocích. Pálíme kouzelné ohně s čarodějnicemi, vítáme Máj, ten lásky čas až v červnu s láskou předáváme žezlo dalšímu ročnímu období, létu...

Jaro nás doslova vítá nadějí ve vzduchu, kterou můžeme CÍTIT na vlastní nos.
Svěží vzduch, svěží zelené výhonky, sluníčkově žluté květy i radost z toho, že sluneční paprsky znovu začínají hřát. Doslova vytahují květiny, byliny i travičku zpod zimního pelíšku v půdě. Vstávat a cvičit, káže slunko na nebi, zelenat se, vonět, kvést. A my lidé - to samé, v bleděmodrém! Jarní Slunce dává sílu i nám.

Tam, kde nám energie po zimě chybí, můžou pomoci zelené potraviny, zelené klíčky, bylinky a jejich chutě i vůně. Bylinky nás učí, že chuť a čich spolu úzce souvisí.

Bylinky sušené na čaj, na vykuřování, ale zejména - ty které s jarem konečně zase nacházíme v přírodě. Bylinky čerstvé, zelené, šťavnaté, plné energie a šťávy, kterou nám tak rády předávají.

Radost nám taky dělají jarní deštíky, které střídají zimní chumelenice nebo studené šedé bezčasí.

Déšť je voda a voda je spolu se slunečním svitem nositelem života. Voda a oheň spolu tvoří alchymii.


Po každém jarním deštíku se příroda velmi rychle a radostně zazelená a voní. Všimli jste si někdy? Ta zvláštní vůně po dešti se nazývá "petrichor"

...

O Jaru se hned po lásce nejlépe skládají básně a tak dalo by se básnit ...

 Zkuste si nyní k jaru složit pár vlastních slov, zeptejte se sebe:


JAKÁ JE PRO MNE TYPICKÁ VŮNĚ JARA

KTERÁ JARNÍ KVĚTINKA MI NEJVÍC VONÍ

MÁM PO ZIMĚ DOSTATEK ENERGIE

MÁM RÁDA ČERSTVÉ JARNÍ BYLINKY

VYKUŘUJI A OČISŤUJI VŮNĚMI SVÉ PROSTORY

JAKÉ BARVY MI PŘIJDOU NEJVÍCE JARNÍ

CO MI NA JAŘE DĚLÁ NEJVĚTŠÍ RADOST 

VÍM, JAK TO VONÍ LESE PO DEŠTI

KTERÉ ŽLUTÉ JARNÍ KVĚTY ZNÁM

KOLIKA ODSTÍNŮ ZELENÉ SI NA JAŘE V PŘÍRODĚ VŠÍMÁM

JAKÁ VŮNĚ MI VYKOUZLÍ ÚSMĚV NA TVÁŘI

JAK BY VONĚLO ZMRTVÝCHVSTÁNÍ

JAK VONÍ NADĚJE, SOUCIT, ODPUŠTĚNÍ 

 Lásky moje, jaké by to asi bylo prožít rok ve stylu 

"VŮNĚ A JÁ V PROMĚNÁCH ROČNÍCH OBDOBÍ"

Povídat si o vůních i této cestě budeme již v neděli v našem online setkání, kam přijala mé pozvání Markéta Filipová z Rafaella umění vůní, které děkuji i za inspirativní článek

Těšíme se na vás


Vstupenku k online setkání na 24.4.od 19 hodin najdete zde* článek upraven pro Klub duševní pohody se svolením autorky