7 typů pro rovnováhu

01.11.2022

Vnést rovnováhu do svého života, je umění. Začněte s posloucháním sebe sama. Možná budete mít potíže najít rovnováhu mezi vyčerpávající rolí v práci a rušným životem doma. Možná si myslíte, že během dne není dost času na to, abyste udělali vše, co byste chtěli. 

Najít rovnováhu mezi pracovním a soukromým životem, je důležité abyste byli šťastní osobně i profesně


Sociální média nám dnes dávají možnost vytvořit si život, který chcete aby lidé viděli a váš cíl najít svoji životní rovnováhu je o to více ovlivněn, protože se začínáte srovnávat s nedosažitelnou verzí toho, kým si myslíte, že byste měli být, nežli být tím, kdo doopravdy jste. Proto teď, a také provždy, navrhněte si svůj vlastní život. Odmítejte, aby někdo jiný vedl směr, který je správný pro vás a vaši cestu ke štěstí a úspěchu. Věnujte čas naslouchání sebe sama a svým potřebám. Najděte svou inspiraci a dělejte malé kroky k nalezení - a udržení - rovnováhy. Začít můžete jednoduše tím


⧽ Čemu chcete věnovat čas?  

⧽ S kým chcete trávit čas? 

⧽ Co osvěžuje vaši mysl?

⧽ Co vyživuje vaše tělo?

Neexistuje žádná dokonalá, univerzální rovnováha, o kterou byste se měli snažit.

Trik je zjistit, kde leží vaše priority, a přijít na způsob, jak naplnit své osobní potřeby a své profesní ambice

V závislosti na tom, kde se ve svém životě nacházíte, se budou vaše potřeby lišit.  Rovnováha funguje v širokém spektru, nejlepší strategie je slaďování pracovního a soukromého života, i přesto - Pro každého je to jiné. 

Trik je zjistit, kde leží vaše priority, a přijít na způsob, jak naplnit své osobní potřeby včetně své profesní ambice, abyste se vyhnuli jakémukoli tlaku 


Dalo by se tedy říci, že prvním krokem je najít rovnováhu mezi pracovní a soukromým životem. Dále pak existuje několik věcí, které můžete zkusit a změnit svou rutinu ve snaze lépe se o sebe starat a dbát na svou vlastní pohodu a duševní zdraví. Najděte svůj zdroj. Jste introvert nebo extrovert? Introvertní lidé mají tendenci mít pocit, že interakce s ostatními jim ubírá energii. Extrovertům se naopak lépe daří v sociálním prostředí, získávají energii z toho, že jsou mezi lidmi. Tento  rozdíl jednoduše svědčí o tom, že v různých situacích reagujete odlišně, a to je důležité k nalezení svého zdroje.

⧽ Mluvte o tom

Sdílením svých bojů s ostatními můžete uvolnit část zátěže, kterou na sebe kladete. Když mluvíte se svými přáteli, členy rodiny či spolupracovníky, uvědomíte si, že každý má své vlastní výzvy. Sdílením a povídáním o tom jak vypadá rovnováha pro lidi kolem vás, můžete začít chápat, co je pro vás reálné a dosažitelné. A co také ne. 

⧽ Buďte trpěliví sami se sebou

Je důležité být trpělivý sám se sebou a nenechat se svými očekáváními odradit. Život je běh na dlouhé trati a mít rovnováhu v životě vyžaduje, abyste dělali to nejlepší, co můžete s tím, co máte. Zlepšovali se, když je to možné. Jak se život mění, měníte se i vy, a to znamená, že vaše rovnováhu si musíte stále hlídat a také upravovat - pečovat

⧽ Dělejte si mentální přesnídávky

Stejně jako se rozhodnete cvičit, abyste se starali o své tělo, musíte totéž udělat pro svou mysl. Když například běháte, zapomenete se zastavit a nechat svou mysl vydechnout. Váš mozek tak neustále pracuje od jedné činnosti k druhé. Je proto nezbytné dávat si chvíli, kdy můžete být i ve svých myšlenkách a pocitech a dovolit si zpracovat to, co se kolem vás děje. Dělejte si přechodové chvíle mezi činnostmi

Tyto přesnídávky (mentální přestávky), a přechodové chvíle, vám pomohou mít větší přehled a být během dne produktivnější. Pokud svému mozku nikdy nedáte příležitost se uvolnit, bude tato praxe zpočátku trochu náročnější. Nevzdávejte to!

⧽ Žijte 

Určitě si do svého života pozvěte více toho, co vás baví mimo práci a péče o ostatní. Začlenění aktivit, které vás baví, a chvilek pro sebepéči vám pomůže  dosáhnout celkově lepšího života.

⧽ Udržte si motivaci a vášeň

Když se dokážete těšit na další den, je snazší k němu přistupovat pozitivně a s nadšením. Pocit nedostatku vášně může snížit vaši náladu. Když zjistíte, že zažíváte takový pocit, zkuste se soustředit na to, co můžete udělat, abyste to otočili. Často se toto děje pokud máme takzvaně v práci klid - cítíte se být také naplnění. Vzhledem k tomu, že ve své práci pravděpodobně trávíte hodně času, uvědomte si, že neměli byste ho ztrácet čekáním na pátou hodinu, ani na to než se každý další den převalí.

⧽ Žijte svůj čas na maximum

Během dne není dost času na to, abyste stihli vše, co byste chtěli. A i když možná nebudete moci změnit množství času, který máte k dispozici, můžete plně ovládat, jak využijete ten čas, který k dispozici máte. Pamatujte, že vy jste tvůrcem své rovnováhy.

⧽ Přijměte své okolí

Stejně jako byste nechtěli, aby vás někdo soudil za vaše boje, je důležité nesoudit druhé lidi za ty jejich. Přijímání druhých takové, jací jsou a čeho mohou dosáhnout, zároveň umožňuje ostatním, aby pro nás udělali totéž. 

"Pamatujte si, že nemůžete unést vše, pokud si těžce naložíte nebo co vám ostatní určí. Jakmile se budete cítit dobře s tím, co si sami určíte, bude to snazší sdělit i ostatním"


Chcete-li najít rovnováhu ve svém životě, pojďte ještě jednou od začátku, napište si: Čemu chci věnovat čas? S kým chci trávit čas? Co mě osvěžuje a vyživuje? 

Najděte svůj zdroj, začněte i malými kroky k nalezení - a následně udržení - vaší životní rovnováhy 


Život v radosti přeji

MM